Туберкульоз посідає п’яте місце серед причин смерті

Туберкульоз – це інфекційна хвороба легенів та інших органів(очей,кісток,шкіри,сечостатевої системи, кишківник, головний мозок), що передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини при кашлі, чиханні, відпльовуванні харкотиння. Заразитися туберкульозом можливо і від хворих тварин (при догляді, при вживанні від хворих тварин м’яса, молока, масла, сиру, сметани, кисло-молочних продуктів).

Про це інформує лікар-методист вищої категорії  КЗ «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради», акушер- гінеколог вищої категорії Людмила Косюк.

Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Він посідає п’яте місце серед причин смерті. Згідно з оціночними даними ВООЗ, у 2019 році на ТБ захворіло 10,4 млн.осіб. При цьому ще 2 млрд. мають латентну туберкульозну інфекцію і кожен десятий інфікований уражається активною формою хвороби. В свою чергу, кожен хворий на активну форму туберкульозу щороку інфікує в середньому 10-15 інших осіб, якщо він не буде лікуватися і вживати застережних заходів з інфекційного контролю. Туберкульоз посідає п’яте місце серед причин смерті. Захворюваність на туберкульоз серед населення міста Запоріжжя (на 100 тис. населення) у 2019 році склала  41,3. Високоспеціалізована медична допомога хворим на туберкульоз мешканцям міста на сьогодні надається у комунальній установі «Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання «Фтизіатрія».

У 2019 році охоплено туберкулінодіагностикою 67,7% дитячого населення міста, або 677,1 на 1000 дітей (2018 рік – 563,1 на 1000 дітей) ). Вакцінацією БЦЖ охоплено 84,4% новонароджених  та 64,1% дітей до 1 року.

Такі фактори, як висока захворюваність у багатьох країнах світу, поява нових форм захворювання, висока розповсюдженість туберкульозу із множинною лікарською стійкістю, ураження зростаючого числа ВІЛ-інфікованих людей та значного контингенту в місцях позбавлення волі, а також підвищення мобільності населення, зниження рівня життя людей, зростання безробіття, алкоголізм та наркоманія вкрай негативно впливають на епідемічну ситуацію з туберкульозу та сприяють тому, що проблема туберкульозу набула масштабів надзвичайної ситуації.

Симптоми, які дозволяють запідозрити туберкульоз: постійна немотивована слабкість, підвищена втомлюваність, втрата ваги, тривала лихоманка з невисокими показниками температури, пітливість уночі, тривалий кашель протягом 2-х тижнів і більше, задишка, кровохаркання, біль в грудній клітині, ознаки запального процесу будь-якої локалізації, які не піддаються лікуванню антибіотиками широкого спектру дії, наприклад, пієлонефриту, аднекситу, лімфаденіту. Також туберкульоз може скриватися за ознаками остеохондрозу та артриту.

Помітивши будь-яку з цих ознак, треба якомога швидше звернутись до лікаря, тому що чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування. Якщо людина захворіла на туберкульоз і не лікується, хвороба прогресує, набуває тяжкого перебігу та загрожує життєво загрозливими ускладненнями.

Серед пацієнтів, які вперше захворіли на туберкульоз, майже 70% становлять представники соціально незахищених верств населення: 47,8% непрацюючі працездатного віку, 14,6% пенсіонери, 5,2% особи без постійного місця проживання, 1,0% особи, які повернулися з місць позбавлення волі.

Діагностика туберкульозу – це поглиблене обстеження осіб з підозрою на туберкульоз та попереднім діагнозом туберкульозу із застосуванням комплексу клінічних, рентгенологічних, мікробіологічних та показаних лабораторних й інструментальних методів дослідження з метою уточнення діагнозу і встановлення остаточного клінічного діагнозу туберкульозу згідно з чинною клінічною класифікацією та для проведення контрольованого лікування. Діагностика туберкульозу є прерогативою фтизіатра і проводиться в протитуберкульозних закладах 2-3 рівнів надання медичної допомоги. Впровадження молекулярно-генетичних методів дослідження для діагностики туберкульозу з використанням Gene-Xpert сприяє збільшенню кількості лабораторно підтверджених випадків туберкульозу.

Виявлення хворих на туберкульоз проводиться наступними шляхами:

 – пасивне виявлення:-при зверненні пацієнта до лікаря, в закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкованості та рівнів надання медичної допомоги, проводиться скринінгове анкетування для виявлення симптомів, захворювань та ризиків, при яких пацієнту проводять обстеження на наявність туберкульозу.

 -шляхом прямої бактеріоскопії мокротиння  з обов’язковим дотриманням алгоритму виявлення хворих на туберкульоз в закладах загальної лікувальної мережі;

  – активне виявлення при скринінговому обстеженні методом рентгенфлюорогафії або туберкулінодіагностики серед сформованих груп ризику захворювання на туберкульоз за медико-біологічними і соціальними чинниками серед дорослого, підліткового та дитячого населення.

Наказом МОЗ України від 15.05.2014 №327 визначений перелік груп підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз.

– ВІЛ-інфіковані особи.

– Особи, що контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).

– Особи з захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.

– Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики.

– Мігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.

– Особи, що перебувають за межею бідності, безробітні.

– Особи без визначеного місця проживання.

– Затримані та заарештовані особи при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ пенітенціарної системи, а також особи, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ як раніше засуджені та піднаглядні.

– Працівники пенітенціарних установ та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами, проводять відповідні дослідження та аналізи.

Люди похилого віку

– Новонароджені та діти молодшого віку.

– Вагітні жінки

Вкрай важливим є профілактичний напрямок, адже будь-яка система охорони здоров’я ,в першу чергу,  має бути спрямованою на превентивні заходи.

Профілактичні заходи: щоб не захворіти на туберкульоз постійно провітрюйте приміщення, систематично проводьте вологе прибирання. При розмові зі співрозмовником не наближайтесь ближче, ніж на 1 метр. Користуйтесь індивідуальними посудом та засобами гігієни. Не вживайте молочних продуктів зі стихійних ринків без термічної обробки. Ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, повноцінно харчуйтеся, вакцинуйте новонароджених, своєчасно звертайтесь до сімейного лікаря при будь-яких проявах захворювань.

Скринінгова анкета для виявлення людей, що потребують обстеження на туберкульоз

Туберкульоз є одним з найбільш небезпечних захворювань, яке проявляється серйозними симптомами пізно, коли вже завдано значної шкоди здоров’ю. Тому ми пропонуємо Вам анкету, яка дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях, що дасть змогу більш ефективно його лікувати.

  1. Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів? Так Ні
  2. Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість? Так Ні
  3. Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі? Так Ні
  4. Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин? Так Ні
  5. Чи є у Вас протягом останнього часу підвищення температури тіла, має значення навіть незначне підвищення – до 37 – 37,2С? Так Ні
  6. Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні? Так Ні
  7. Чи турбує Вас іноді біль в грудній клітині? Так Ні
  8. Чи мали Ви контакт з хворим на туберкульоз протягом останніх 6 -ти місяців? Так Ні
  9. Чи маєте Ви хронічне захворювання шлунково – кишкового тракту, діабет або інше захворювання, що призводить до зниження імунітету? Так Ні
  10. Чи мали Ви протягом останніх 3 -х місяців серйозний стрес (смерть близької людини, розлучення, втрата роботи, тощо) Так Ні

Відповідь «так» на більше ніж три запитання та відповідь «так» на хоча б одне з перших8-ми запитань не означає, що Ви маєте туберкульоз, але означає, що Вам необхіднообстежитись на туберкульоз негайно, тому що немає жодної поважної причини для відмови від здоров’я та життя.